Projevy parodontozy zaznamená pacient při čištění zubů – plive zakrvácenou pěnu, protože dásně krvácí při jemném dotyku kartáčkem. A to je špatně. Dáseň je totiž zánětem překrvená a stačí dotyk, např. kousnout do jablka a dáseň se rozkrvácí.
Takového pacienta je třeba vyšetřit, stanovit diagnosu, stanovit plán léčby. Pokud zánět přejde na kost, vznikají parodontální choboty (váčky) a při větším postižení se začínají zuby hýbat, viklat, zánět je provázen charakteristickým zápachem z úst.
Jestliže zánět trvá dlouho, pak se potíže prohlubují a zánětlivá reakce ovlivňuje celé tělo. Je prokázáno, že u pacientů s parodontozou se zvyšuje riziko cévní mozkové příhody, infarktu myokardu, cukrovky a u těhotných se zvyšuje riziko potratu. Parodontozu lze zastavit a projevy omezit. Je však nutná spolupráce všech zúčastněných: pacienta, hygienistky a odborníka.
Je třeba zmínit fakt, že kuřáci mají snížené krvácení dásní, tím často unikne pozornosti fakt, že kuřák má parodontozu. U kuřáků je také všeobecně horší prognoza hojení i horší prognoza léčby. Kuřákům se nedoporučuje ani zavést implantáty.
Jsme smluvním partnerem všech zdravotních pojišťoven.
Parodontolog:
1. Vyšetření a diagnostika: Často je nutné udělat i mikrobiální vyšetření, na jehož základě se stanoví antibiotická léčba.
2. Hygienická fáze: očištění zubu a kořene od měkkých povlaků a odstranění kamene nad dásní!
3. Konservativní fáze: Důsledné a pečlivé odstranění zubního kamene pod dásní v prostoru zvaném dásňový váček neboli v chobotu. Domácí péče s pečlivým a pravidelným čištěním zubů ale hlavně mezizubních prostorů. Kontrola biofirmu jak doma, tak v ordinaci parodontologa nebo hygienistky. Případné nasazení antibiotik, desinfekce chobotů i dutiny ústní, protizánětlivé prostředky, lze použít i ošetření laserem.
4. Chirurgická část: chirurgicky léčí projevy parodontozy, speciálními operacemi předchází obnažení krčků (odstranění tahu uzdičky, mělké vestibulum, gingivoplastika), chirurgicky lze zakrýt krčky mesenchymálním štěpem.
Kde nás najdete?