1. Vyšetření a diagnostika: Často je nutné udělat i mikrobiální vyšetření, na jehož základě se stanoví antibiotická léčba.
2. Hygienická fáze: očištění zubu a kořene od měkkých povlaků a odstranění kamene nad dásní!
3. Konservativní fáze: Důsledné a pečlivé odstranění zubního kamene pod dásní v prostoru zvaném dásňový váček neboli v chobotu. Domácí péče s pečlivým a pravidelným čištěním zubů ale hlavně mezizubních prostorů. Kontrola biofirmu jak doma, tak v ordinaci parodontologa nebo hygienistky. Případné nasazení antibiotik, desinfekce chobotů i dutiny ústní, protizánětlivé prostředky, lze použít i ošetření laserem.
4. Chirurgická část: chirurgicky léčí projevy parodontozy, speciálními operacemi předchází obnažení krčků (odstranění tahu uzdičky, mělké vestibulum, gingivoplastika), chirurgicky lze zakrýt krčky mesenchymálním štěpem.
Při chirurgických zákrocích lze výhodně použít laser, lze jím provézt mnoho úkonů místo skalpelu. Ošetření je pak bezbolestné, nekrvavé, hojení rychlejší a bez následných stehů. Pro dětské pacienty je to vítaný pomocník při odstranění tahu podjazykové uzdičky nebo tahu horního či dolního frenula.
Parodontologie je obor, který se zabývá léčením a prevencí parodontozy a onemocněním na sliznici dutiny ústní. PARODONTOZA SE TÝKÁ KAŽDÉHO DRUHÉHO PACIENTA.
Léčba parodontozy je v rukou odborníků: hygienistek, zubních lékařů ale hlavně odborníků – parodontologů. Cílem léčby je: zastavit chronický nebo akutní zánět v ústech a kolem zubů a zachránit zuby co nejdéle funkční.
Kdy navštívit parodontologa?
Vždy když objevíte následující projevy: zánět dásně, krvácení dásní, zápach z úst, ústup dásně, odhalené krčky, pohyb a viklavost zubů, hluboké kapsy mezi zubem a dásní, mezery mezi zuby, ale také onemocnění sliznice v dutině ústní... Jsou to typické symptomy parodontozy.
Výsledek léčby spočívá NA SPOLUPRACI S PACIENTEM!